Veri Haber Analiz

Veri Haber Analiz


TÜFE'deki volatilite belirleyici olmaya devam edecek
  • 5/17/2016

TÜFE'deki volatilite belirleyici olmaya devam edecek

Bugün ABD tarafında Nisan ayına ilişkin TÜFE ve Sanayi Üretimi rakamları izleniyor olacak;

TÜFE tarafında Mart ayında zayıf gelen verinin ardından , ilgili ayda gelen verinin zayıf ekonomik aktivitenin sonucu mu olduğu, yoksa geçici bir sapma olduğu mu görünümü ön plana çıkıyor olacak. Bunda ise ÜFE verisi  referans alınarak benzin fiyatlarındaki aylık bazda %7 artışta olduğu gibi TÜFE'de de yukarı yönlü veriyi destekleyecek ve çekirdek CPI ile makası daraltabilecek. Dahası, genel olarak pozitif beklenen verinin , bir diğer taraftan da J.Yellen'ın son konuşmalarında vurguladığı gibi düşük TÜFE yerine volatil TÜFE'nin ABD ekonomisi için daha çok tehlikle teşkil ettiği algısının da takip edilmesi gerektiğini öne çıkarıyor. Bu bağlamda yalnızca Nisan verisinin FED açısından yeterli olmayacağı gibi Mayıs ayı verisinin de artış yönünde gelmesi anca olumlu algılanabilir. 

Sanayi Üretimi verisi aylık bazda %0.3 artış yönde beklentiye sahipken, bunda ise ticari ağırlıklı ülkede Dolar'ın zayıflaması ve zayıf da olsa iç talepte canlanma vurgulanabilir; ancak sanayi üretimi verisinin hava koşulları ve enerji sektörünün negatif görünümünden direkt olarak etkilendiği için imalat tarafını en iyi ISM İmalat verisinin göstereceğini düşünüyoruz- ki veri kısmi toparlanma işareti barındırmakta. 

ABD'den gelecek veri akışının ardından, teknik olarak EURUSD paritedsini incelemek gerekirse; işlemlerin 1.1450 noktasında bulunan uzun vadeli trend direnci ve 1.1260 noktasını simgeleyen Fibonacci desteği arasında şekillenmeye devam ettiği görülmekte. Günlük bazda göstergeler al sinyalini korumakla beraber 1.1260 desteği kırılmadıkça geri çekilmelerin tepkilerle karşılanabileceğini düşünüyoruz. Daha kısa görünümde ise 1.1400 noktasında bulunan 50 seanslık HO gün içi direnç yönlü izlenebilir. 


Perakende Satışlar verisi FED'in elini güçlendirebilir mi?
  • 5/13/2016

Perakende Satışlar verisi FED'in elini güçlendirebilir mi?

ABD'de Nisan ayı perakende satışlar verisinin beklendiği gün için, tahminler aylık bazda %0.8 olması yönünde. Mart ayında özellikle otomotiv ve benzin fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından, Nisan ayında yerini belirgin yükselişe bırakmasının veriyi pozitif yönde etkilemesi bekleniyor. ABD'de 1. çeyrek büyüme verisi zayıf olmasına karşın, FED'in yıl sonu hedefine ulaşması ve faiz artırım sürecinde elinin kuvvetli olması için, önümüzdeki çeyreklerde büyümede ivme kazanması şart durumunda görünüyor ve bu bağlamda da tüketici harcamalarının BI Economics tahminlerine göre %3 oranında büyümesi bu anlamda FED için yeterli olacak. FED'in bir diğer takip ettiği veri ise enflasyondan arındılmış hanehalkı geliri ve FED veriye yönelik iyimserliğini korurken, bunda da tüketim artışı etkisi ön planda olabilir. 

EURUSD paritesi teknik anlamda incelendiğinde işlemler Aralık ayı başından itibaren yükseliş kanalı içerisinde sürerken, kanal alt bandı ise 1.1300 noktasından geçmekte, test edilmesi durumunda tepki hareketinin gelişmesini beklediğimiz seviyeden hareketler için ise 1.1450 noktası direnç yönlü izlenebilri. Beklentileri karşılayan veriye karşın söz konusu kanal altında kalıcılığın oluşabileceğini düşünmüyoruz, keza günlük bazda göstergeler al sinyalini korumakta. 


Olumsuz sanayi üretimi rakamı kalıcı olmayabilir
  • 5/10/2016

Olumsuz sanayi üretimi rakamı kalıcı olmayabilir

Almanya'da Mart ayı Sanayi Üretimi'nin -%1.3 ile %0.2 olan beklentinin oldukça altında gerçekleştiği görülüyor. İkinci ay üst üste zayıf gelen veri, Almanya'da talebin olumlu tablosunu sürdüremediğine ilişkin resmi ortaya koymakta. Özellikle inşaat üretiminin zayıf gelmesi dikkat çekse de imalatın görece kuvvetli olduğu ve Almanya'da imalatın ana sürücü olmasından ötürü verinin olumsuz yorumlanamayacağı kanısındayız. Bunun yanı sıra dün gelen Fabrika Siparişleri rakamı da sanayi üretiminin önümüzdeki aylar için toparlanacağının bir diğer işareti olarak durmakta.

Paritede etkisi incelendiğinde ise işlemlerin yükseliş kanalı içerisinde devam ettiği görülürken, yukarı yönlü tepki hareketi görünümünün kısa vade için devam edeceğini düşünüyoruz, aynı zamanda işlemler Aralık ayından bu yana yükseliş kanalı içerisinde devam ederken, yukarı momentumun devamı açısından 1.1450 direncinin aşılması önemini koruyor.


TÜFE'nin düşük gelmesi, TCMB'nin elini kısmi olarak rahatlatabilir
  • 5/2/2016

TÜFE'nin düşük gelmesi, TCMB'nin elini kısmi olarak rahatlatabilir

Yarın, Nisan ayı TÜFE rakamı beklenirken Tera tahmini yıllık bazda %6.74 ve aylık bazda %0.95 olması yönünde(Konsensus: %6.80 ve %1.00 ). Özellikle TCMB'nin faiz koridorunda indirime gitmesi ve hamlelerin devamının beklentisi açısından TÜFE'nin düşük kalması bankanın elini bir kısım güçlendirebilir. 

USDTRY'de 2.8000 eşiğinin aşağı yönlü kırılmasının ardından teknik olarak altında kalıcılık şartının önem taşıdığını düşünüyoruz. TL'yi kuvvetlendirecek verinin gelmesi teknik anlamda 2.7500 noktasında bulunan kritik eşiğe yönelik hareketler gerçekleşebilir. Bununla beraber göstergelerin günlük bazda sat sinyalini koruduğu kur için 2.8400 noktası aşılmadığı sürece yukarı yönlü olası hareketlerin tepki niteliğinde kalacağını düşünmekteyiz. 


Büyüme verisi AMB'yi teyit edebilir ve yukarı potansiyel artabilir
  • 4/29/2016

Büyüme verisi AMB'yi teyit edebilir ve yukarı potansiyel artabilir

Bugün Avrupa Bölgesi 2016 yılı 1. çeyrek geçici GSYİH rakamı bekleniyor. Beklenti çeyreklik bazda %0.4 , yıllık bazda ise %1.4 olarak gelmesi yönünde. Halihazırda Avrupa Merkez Bankası 2016 yılı için büyüme tahminini geçtiğimiz ay %1.4 olarak revize etmişti.

Avrupa Bölgesi'nde her %1'lik artışın %0.4'lük kısmı Fransa ve Almanya'dan kaynaklanıyor ve bugün Fransa tarafında çeyreklik bazda %0.5 ile büyüme beklentilerin üzerinde gerçekleşti, bunda ise tüketim ve yatırım harcamalarındaki toparlanmanın etkisi görülmekte. Almanya tarafında ise üretim kanadında anketler küresel finansal koşullardaki volatiliteden olumsuz etkilenme işaretlerini verse de sanayi üretimi rakamları ekonomide momentum toparlanmasının hız kazandığına işaret ediyor. Bir diğer taraftan 2016 yılı 1. çeyrekte Almanya ithalat rakamında görülen düşüşün, iç piyasalardaki talep tarafından kompanse edildiği perakende satışlar verisinden çıkarılabilir. Özetle, büyüme kanadında Avrupa Bölgesi'nin iki lokomotif ülkesi ile büyümeyi destekleyen sinyaller vermekte.

EURUSD paritesine teknik olarak bakmak gerekirse, Mart ayının son haftasında günlük bazda Golden Cross formasyonunun tetiklenmesiyle beraber pozitif görünümün devam ettiği görülmekte. Dahası işlemler ise Aralık'15 tarihinden itibaren yükseliş kanalı içerisinde sürerken, kanal alt bandına yönelik geri çekilmelerin tepkilerle karşılandığı ve Euro'nun Dolar karşısında yıl başından bugüne %6 değer kazandığı izlenmekte. Orta vadeli görünümde 1.1450 noktasını temsil eden uzun vadeli Fibonacci direncinin aşılması durumunda paritede oldukça keskin yukarı yönlü hareketin gelişebileceğini,yükseliş kanalı üst bandına yönelik hareketlenmenin ön planda olabileceğini ve yukarı momentumun önümüzdeki dönem için de devam edebileceğini düşünüyoruz. 


Enflasyon tahminlerinde değişiklik yok, TL'de kısa vadeli değerlenme
  • 4/26/2016

Enflasyon tahminlerinde değişiklik yok, TL'de kısa vadeli değerlenme

TCMB, yılın ikinci enflasyon raporunu Merkez Bankası'nın yeni başkanı Murat Çetinkaya tarafından açıkladı. Buna göre 2016 yıl sonu enflasyon beklentisi %7.5 ve 2017 yılı ise %6 olarak korundu. Başkan, küresel piyasalarda yılın başına oranla yaşanan pozitif gelişmelerin Türkiye ekonomisini olumlu yönde etkilediğini dile getirirken aynı zamanda para politikasındaki duruşun da enflasyon görünümüne bağlı olacağı ve enflasyonu etkileyen unsuruları göz önünde bulundurarak, para politikasındaki sıkı duruşun korunacağı vurgusu yapıldı.

Rapor ardından TL'de değerlenme eğiliminin ön plana çıktığı görülmekte ve bu bağlamda da 200 seanslık hareketli ortalama direnci olan 2.8500 noktasından bir kere daha satıcıların aktif oldukları görülmekte. Bununla beraber 2.8000 eşiği kırılmadığı sürece TL lehine hareketlerin sınırlı olmasını ve yeniden tepki hareketinin gelişmesini bekliyoruz, dahası 2.8500 direncinin aşılması kısa vadeli göstergelerde al sinyalini üretebilir.


PPK toplantısında beklenti üst bantta 50bps indirim yönünde
  • 4/20/2016

PPK toplantısında beklenti üst bantta 50bps indirim yönünde

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Murat Çetinkaya’nın başkanlığında gerçekleşecek ilk PPK toplantısında koridorun üst bandında indirime gitmesi bekleniyor. Reuters anketine göre katılımcıların tümü üst bantta indirim öngörüyor (çoğunluk 50bps tahmin ediyor). Katılımcıların çoğu politika faizi ve alt bantta değişklik olmayacağını düşünüyor. Hatırlanacağı üzere MB 24 Mart toplantısında küresel oynaklığın azalması paralelinde üst bantta 25bps indirime gitmişti. 

USDTRY teknik görünümde günlük bazda göstergeler sat sinyalini korumakta. Sürpriz karar gelmemesi durumunda üst bantta indirime karşılık kurda yukarı yönlü hareket sınırlı kalabilir; ancak politika faizi veya üst bantta beklentilerin üzerinde yapılacak indirim, kurda yeniden 2.8700 eşiğini kısa vade içn gündeme getirebilir. Orta vadeli görünümde yukarıda 2.8700 aşağıda ise 2.8000 eşikleri trend açısından belirleyici olacaktır.


ABD Mart ayı TÜFE bekleniyor
  • 4/14/2016

ABD Mart ayı TÜFE bekleniyor

Geçtiğimiz ay -0.2% ile beklentilerin altında gerçekleşen TÜFE verisinin ardından, bugün Mart ayına ilişkin açıklanacak verinin aylık bazda 0.2% olması bekleniyor. İstihdam kanadında FED'in elinin kuvvetli olmasına karşın özellikle saatlik ücretlerde belirgin yükselişin gerçekleşmemesi ile enflasyon hedefine uzak seyretmeye devam ediyor. Beklentilerden belirdiğin sapma görülmesi EURUSD paritesinde de hareketi tetikleyebilir. 1.1450 noktası orta vadeli perspektifte kuvvetli direnç konumunu korumakla beraber, bugün 1.1260 noktasında bulunan Fibonacci desteğinin aşağı yönlü kırıldığı görülüyor; bu bağlamda hafta başından bu yana Euro aleyhine yaşanan hareketin tepkiyle karşılaşıp karşılaşmayacağı açısından TSİ 15:30'da gelecek veri takip edilebilir. 1.1260 üzerine yeniedn atılamaması durumunda zayıf görünümün devam edeceğini düşünüyoruz.


FOMC Tutanaklarındaki detaylar izlenecek
  • 4/6/2016

FOMC Tutanaklarındaki detaylar izlenecek

FOMC Toplantısı ardından bugün TSİ 21:00'de tutanakların açaıklanması bekleniyor. Aralık ayında işaret edilen 4 faiz artırımı hedefinin 2'ye düşürülmesi, dahası FED üyelerinden Esther George'un faiz artırımına yönelik oy kullanması ardından, toplantıda görüşülen detaylar önem taşır nitelikte. Aynı zamanda Aralık ayındaki beklentilere karşın, Mart toplantısında enflasyona dair beklentilerin güçlü olmasının yanında, buna rağmen üyelerin hangi kritere göre 2016 faiz artırımını ikiye çektiklerine ait detaylar yatırımcılar açısından tutanaklarda yanıt bulmaya çalışacak. Toplantı ardından Yellen'ın deklarasyonu ile EURUSD yukarı yönlü hareketleri gerçekleştirirken, bugün için teknik olarak geçtiğimiz hafta olduğu gibi 1.1450 direnci önemini korumakta. Olası yukarı yönlü hareketlerin orta vadeli direnç noktası olan seviye tarafından sınırlanabileceğini düşünüyoruz. Bir sonraki FOMC Toplantısı ise 26-27 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiriliyor olacak.


FOMC ardından güvercin ton sürecek mi?
  • 3/29/2016

FOMC ardından güvercin ton sürecek mi?

Mart ayı FOMC ile piyasa fiyatlamaları Dolar'da zayıf görünüme neden olurken, beklentilerin üzerinde gelen istihdamın yanında enflasyon konusunda FED'in elinin zayıf olduğunun Yellen tarafından açık bir şekilde dile getirilmesi Dolar'ın Şubat ayından itibaren devam eden zayıf eğilimine ivme kazandırdı. Bu hafta içerisinde istihdam verileri öncesinde bugün gözler FED Başkanı J.Yellen'ın Ekonomi Kulübü'nde düzenlenecek konferanstaki açıklamalarında olacak. FOMC basın konferansındaki deklarasyonun desteklenmesi bugün Dolar'ın kısa vadeli geri çekilmesine neden olabilir; ancak şunu da belirtmek gerekir ki şahinvari sözler yaşanan hareketi realizasyon niteliğinde bırakabilir.

Teknik görünümde ise USDTRY, USDBRL, USDRUB kurlarında haftalık bazda görünümde işlemler tam da uzun vadeli destek noktası olan 50 haftalık hareketli ortalama desteklerinin üzerinde devam etmekte. Söz konusu seviyenin kuvvetli destek noktası olduğunu belirtmekle beraber, Dolar'ın gelişmekte olan para birimleri karşısında zayıflama eğilimi açısından aşağı yönlü sarkmaların haricinde kalıcılığın yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım'ın söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir.Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., her hangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez. Sermaye Piyasası Kurulunun Seri:V, No:55 " Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ'i Uyarınca Yayımlanan Uyarı Notu : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.