Veri Haber Analiz

TÜFE'deki volatilite belirleyici olmaya devam edecek
  • 5/17/2016

TÜFE'deki volatilite belirleyici olmaya devam edecek

Bugün ABD tarafında Nisan ayına ilişkin TÜFE ve Sanayi Üretimi rakamları izleniyor olacak;

TÜFE tarafında Mart ayında zayıf gelen verinin ardından , ilgili ayda gelen verinin zayıf ekonomik aktivitenin sonucu mu olduğu, yoksa geçici bir sapma olduğu mu görünümü ön plana çıkıyor olacak. Bunda ise ÜFE verisi  referans alınarak benzin fiyatlarındaki aylık bazda %7 artışta olduğu gibi TÜFE'de de yukarı yönlü veriyi destekleyecek ve çekirdek CPI ile makası daraltabilecek. Dahası, genel olarak pozitif beklenen verinin , bir diğer taraftan da J.Yellen'ın son konuşmalarında vurguladığı gibi düşük TÜFE yerine volatil TÜFE'nin ABD ekonomisi için daha çok tehlikle teşkil ettiği algısının da takip edilmesi gerektiğini öne çıkarıyor. Bu bağlamda yalnızca Nisan verisinin FED açısından yeterli olmayacağı gibi Mayıs ayı verisinin de artış yönünde gelmesi anca olumlu algılanabilir. 

Sanayi Üretimi verisi aylık bazda %0.3 artış yönde beklentiye sahipken, bunda ise ticari ağırlıklı ülkede Dolar'ın zayıflaması ve zayıf da olsa iç talepte canlanma vurgulanabilir; ancak sanayi üretimi verisinin hava koşulları ve enerji sektörünün negatif görünümünden direkt olarak etkilendiği için imalat tarafını en iyi ISM İmalat verisinin göstereceğini düşünüyoruz- ki veri kısmi toparlanma işareti barındırmakta. 

ABD'den gelecek veri akışının ardından, teknik olarak EURUSD paritedsini incelemek gerekirse; işlemlerin 1.1450 noktasında bulunan uzun vadeli trend direnci ve 1.1260 noktasını simgeleyen Fibonacci desteği arasında şekillenmeye devam ettiği görülmekte. Günlük bazda göstergeler al sinyalini korumakla beraber 1.1260 desteği kırılmadıkça geri çekilmelerin tepkilerle karşılanabileceğini düşünüyoruz. Daha kısa görünümde ise 1.1400 noktasında bulunan 50 seanslık HO gün içi direnç yönlü izlenebilir. Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım'ın söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir.Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., her hangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez. Sermaye Piyasası Kurulunun Seri:V, No:55 " Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ'i Uyarınca Yayımlanan Uyarı Notu : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.