SENARYO ANALİZİ

Brexit Referandumu ve Olası Sonuçları / AYRILMA KARARI ÇIKARSA
  • 6/15/2016

Brexit Referandumu ve Olası Sonuçları / AYRILMA KARARI ÇIKARSA

23 Haziran’da gerçekleştirilecek Brexit referandumunda son anketlerde ayrılma yönünde bir sonucun çıkma ihtimalinin oldukça yükseldiğini görüyoruz. Anketlerde ayrılma yönünde oy kullanacağını ifade eden vatandaşlar lehine bu denli büyük farkların çıkması durumu ise geçtiğimiz 10 günlük süreçte bizi karşıladığı için, ekonomik ve siyasi sonuçların fiyatlamasının henüz tam olarak yapılmadığını belirtebiliriz. Bu anlamda, olası sonuçları Birleşik Krallık ve AB bağlamında ekonomik ve siyasi yönden irdelediğimizde ve mevcut fiyatlamalara baktığımızda, ayrılma kararı ile hemen hemen tüm varlıklarda keskin fiyatlamaların olacağını görmekteyiz. Buna karşılık, Birleşik Krallık vatandaşlarının AB’de kalma yönünde bir karar vermesi sonucunda ise, yine ekonomik ve siyasi düzlemi de dikkate alarak, fiyatlamalarda referandumla doğrudan ve dolaylı ilişkili tüm varlıklarda ise hareketlerin sınırlı olacağını düşünmekteyiz.


Emtialara İlişkin Orta Vade Senaryo Analizi
  • 4/29/2016

Emtialara İlişkin Orta Vade Senaryo Analizi

Yılbaşında emtialardaki çöküşün arkasından ne kadarı spekülatif ne kadarı temel gerekçelere dayandığı net bir şekilde belli olmayan emtia rallisindeki ana sürücüler üzerinden orta vadeli perspektif bize emtia fiyatlarında yeni bir yıkımın olmasının neticelerinin geçtiğimiz yılsonu / bu yılbaşı oluşan çöküşten çok daha sert olabileceğini, bu nedenle de oyun kurucu ülkelerin yılbaşında başlayan emtia rallisini ellerinden geldiğince uzatacakları görüntüsünü bize sunmakta.


Altında Senaryo Analizi ve Orta Vadeli Görünüm
  • 4/20/2016

Altında Senaryo Analizi ve Orta Vadeli Görünüm

Güçlü USD sarmalının yeniden ortaya çıkıp ABD ihracatına baskı uygulaması konusundaki endişelerin, son olarak ABD makroekonomik dengeleri de etkilemeye başlamasıyla FED'in USD'yi zayıflatıp küresel ekonomide olası daralmanın önüne geçilecek tüm adımları atmaya hazır olduğunu görüyoruz; ki bu da altının zayıf USD ile şekilleneceği bir zaman zarfına işaret etmekte. Bunun yanı sıra, küresel resesyon fiyatlamasının yeniden ortaya çıkması durumunda da, USD bağlamındaki hareketlerin ötesinde altının başka parametrelerle de pozitif yansımalar yaşayabileceği ihtimallerinin de olduğunu görüyoruz. Bu iki ana başlık altında altının orta vadeli perspektifi için senaryo analizimizi sizinle paylaşıyoruz.
Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım'ın söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir.Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., her hangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez. Sermaye Piyasası Kurulunun Seri:V, No:55 " Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ'i Uyarınca Yayımlanan Uyarı Notu : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.