Tera Alarm

FOCUS


GBPUSD
 • 1/27/2017

GBPUSD

GBP/USD için göreceli değerleme, CFTC trader pozisyonları ve son jeopolitik gelişmeler ışığında kısa vadede olumlu görüşteyiz. Teknik analiz de bu yapıcı görüşümüzü destekliyor ve 1.2775 yukarı yönlü hareketin hedef olabilir diye düşünüyoruz.

Makroekonomik Gelişmeler: 

 • 4ç16 öncü GSYH verisi piyasanın %0.5 beklentisinin üzerinde %0.6 olarak gerçekleşti ve böylece tüm yıl büyümesi %2 civarında geldi. 2017 için İngiltere Merkez Bankası (BoE) Kasım Enflasyon Raporu’na göre %1.4 büyüme beklerken, IMF beklentisi %1.5 yönünde.
 • Enflasyon cephesinde ise Aralık ayında TÜFE beklentilerin üzerinde geldi ve yıllık enflasyon %1.6 ile Temmuz 2014’ten bugüne en yüksek seviyesini gördü. 2017 için BoE’nin Kasım Enflasyon Raporu’na göre beklentisi %2.7 enflasyon yönünde.
 • Genel olarak baktığımızda, baz etkisi ve enerji fiyatlarıyla TÜFE’nin 2017’de hızlanabileceği ve ekonomik aktivitenin ise Brexit sonrasında beklentilerden güçlü gerçekleşse dahi yılın ikinci yarısından itibaren yavaşlayabileceği görülüyor. Yavaşlamanın çok keskinleşmesi halinde, BoE’nin faiz indirmesi ve/veya varlık alım programını artırması göz konusu olabilir.

İzlenecekler:

 • Kısa vadede 2 Şubat’taki toplantısında BoE’nin faiz kararı takip edilecek. Piyasa beklentisi Merkez Bankası’nın faizleri bu ayda da %0.25’de sabit bırakması yönünde.  (Önceki BoE kararına ilişkin değerlendirmemiz için lütfen tıklayınız)
 • Siyasi cephede ise bugün Washington’da gerçekleşecek ABD Başkanı Trump’ın İngiltere Başbakanı May ile görüşmesi takip edilecek.
 • İngiltere’nin 50. Maddeyi Mart ayı sona ermeden yürürlüğe koyması ve ülke Nisan 2019’dan geç olmamak üzere AB’den ayrılmayı hedefliyor. Parlamentonun 50. Maddenin geçmesinde sorun çıkarması düşünülmüyor, oylamanın ise 1 Şubat’ta sonuçlanması bekleniyor.

Pozisyon Değerlemeleri:

 • GBPUSD, Brexit oylamasının ardından G10 kurları karşısında %15’e yakın oranda değer kaybı yaşadı; fakat ABD seçimlerinden itibaren GBP yeniden ivme kazandı ve JPY ve EUR karşısında sırasıyla %10 ve %4 oranında daha iyi performans gösterdi. Uzun dönemli incelendiğinde, GBP’nin NZD karşısında %21, AUD karşısında ise %17 daha zayıf performans göstermesi uzun vadeli perspektifte bu kurlara karşı daha da değerli işlem görmesine neden olabilir.
 • CFTC’nin son pozisyon verisine göre Brexit ardından oluşan büyük montanlı kısa pozisyonlara karşın, özellikle Ekim’16’dan itibaren GBP’nin USD’ye karşı uzun pozisyonlarını artırdığı görülmekte.

Teknik Görünüm:

Paritede, 1.2685 noktasını temsil eden Fibonacci %23 seviyesinden yaşanan realizasyon devam ediyor. 1.2250 seviyesinden geçen trend çizgisinden yaşanan tepki hareketinin henüz bittiğini düşünmüyoruz; ancak RSI ve CCI(14) indikatörlerinin aşırı alım bölgesine gelmesi kısa vadeli geri çekilmelere neden olmakta. 1.2450 üzerinde işlemlerin geçmesi ve Pazartesi günü oluşan golden cross formasyonu pozitif unsur olmakta. 1.2775 noktasının önümüzdeki dönem için ilk aşamada kuvvetli direnç olmasını ve GBPUSD’de yukarı potansiyeli sınırlamasını bekliyoruz.


BRENT/ 56.40 noktası belirleyici olacak
 • 1/17/2017

BRENT/ 56.40 noktası belirleyici olacak

Brent’te bugün 56.40 noktasında bulunan direncin test edildiği görülmekte. İşlemlerin söz edilen direnç üzerinde kalması durumunda 58.00 eşiğine yönelik hareketler ön planda olabilir. Diğer taraftan, bayrak formasyonunun tetiklendiği ve formasyonunun hedef değerinin 58.50 noktasında bulunduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Özetle, 56.40 üzerinde kalıcılık Brent’in kısa vadeli yukarı hareketini destekleyebilir; 55.00 ise zarar kes olarak takip edilecek.


3.5200 TOBO boyun çizgisi olabilir...
 • 12/12/2016

3.5200 TOBO boyun çizgisi olabilir...

Sabah 3. çeyrek büyüme verisinin beklentilerden zayıf gelmesinden sonra oluşan yükseliş momentumu önemli bir hareketi tetiklemiş olabilir. Sabah raporumuzda paylaştığımız gibi, 3.5200 bölgesi saatlik bazda oluşan TOBO formasyonunun boyun çizgisi olabilir ve geri çekilmelerin bu bölgeden destek alması durumunda formasyon 3.56 - 3.60 - 3.62 hareketini gerçekleştirme eğilimine girebilir. Gün içerisinde izlenmesi gereken en önemli seviye şu ana kadar 3.5200 oldu ve öğleden sonra bu formasyonun tetiklenip tetiklenmeyeceği ile ilgili önemli sinyalleri yine bu bölge etrafından alacağız.


GBPUSD / Üçgen kırıldı mı?
 • 10/3/2016

GBPUSD / Üçgen kırıldı mı?

İngiltere Başbakanı Theresa May, 2017 Mart’tan önce Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması için gerekli prosedürü başlatacağını belirtti ve bu durum GBP’nin bugün itibariyle baskı görmesine sebep oldu. Bunun neticesinde mevcut simetrik üçgen formasyonundaki sıkışma da sona ermiş olabilir. Teknik olarak, üçgen formasyonu aşağı yönde kırılmış olabilir; ancak günlük bazda RSI(6)’da pozitif uyumsuzluk devam ediyor. Bu nedenle,  yukarı yönde bir momentum oluşup 1.2970 üzerine yerleşilemez ise, yeni bir dip seviye görebiliriz (1.2800’in altı). Aksi takdirde, 1.2970 üzerindeki eğilim üçgen formasyonunun devamı anlamına gelecektir ve yükselişe ait ivme 1.3300’te yer alan eşiğe kadar devam edebilir.


XAUUSD / 55 Günlük HO ve Uzun Vadeli Trend Arasında Karar Aşaması
 • 9/28/2016

XAUUSD / 55 Günlük HO ve Uzun Vadeli Trend Arasında Karar Aşaması

Alçalan üçgen ve simetrik üçgen formasyonları içerisinde kabul edilebilecek harekette önemli eşiklerden birisi de 55 günlük hareketli ortalama idi ve 1332 bölgesinde yer alan bu hareketli ortalamanın altına gelinmiş oldu. Bu aşamada, simetrik üçgenin alt bandı olan 1322 önem değeri yüksek bir destek bölgesi olarak karşımıza çıkacaktır. Uzun pozisyonların tarihi zirvede olmasından kaynaklı olarak tepelerin giderek alçaldığına şahit olduğumuz 2.5 aylık periyotta, 1322'nin altına yönelmenin oluşabilmesi ihtimali bir miktar daha artıyor. Ana yön açısından karar seviyesinin 1300-1305 olduğunu bilmekte fayda var ve uzun pozisyonların bir miktar çözülmesi sonucunda yeniden momentum kazanılabilip, alçalan tepelerin üzerine yerleşilebilir. 

Bununla birlikte, 1325 bölgesi uzun vadeli düşüş trendine denk gelmekte ve bu bölgenin üzerinde de iştahın yeniden artması, eğilimin uzun vadeli bu eşik üzerinde kalmak konusunda ısrarcı olduğunu bize gösterecektir.


USJDPY eşikte...
 • 9/22/2016

USJDPY eşikte...

BoJ ve FOMC kararlarının oluşturduğu bileşke sonuç pariteyi üçgenin alt bandına kadar getirmiş durumda. Bu seviye şu aşamada (günlük grafikte bugün için) 100.300 bölgesinde yer almakta. Göstergeler aşırı satıma gelmekle birlikte bu seviye etrafında her iki yöne de güçlü kırılmaların olabileceğini düşünmekteyiz. Bu eşiğin kırılması durumunda iki yönde de belirgin mesafede hedefler yer almakta. 100.300 altında 100.00 psikolojik eşiği ve 96.80'deki boyun çizgisi yer alıyor. Bu seviye üzerinden oluşan momentum da 101.600'de yer alan düşüş kanalının üst bandı ve teknik eşik olan 103.800'ü gündeme getirecektir.


WTI'da OPEC öncesi Bullish Wolfe İhtimali...
 • 9/19/2016

WTI'da OPEC öncesi Bullish Wolfe İhtimali...

WTI'da geçtiğimiz hafta oluşan satış baskısı 2016'dan başlayan yükseliş trendi desteğinde şu aşamada sonlanmış görünüyor. Orta vadeli resim açısından büyük önem teşkil edebilecek bir formasyon adayı ise Bullish Wolfe olarak karşımıza çıkıyor. Formasyon 2015-2016 arasında devreye girmiş gibi görünmekte. Bununla birlikte, TOBO boyun çizgisi de 50 bölgesinde yer almakta ve formasyonda asıl hareketin başlaması için de büyük öneme sahip bir eşik olarak karşımıza çıkmakta. Bu anlamda, ilerleyen vadelerde 47.75 ve 50 bölgeleri 70 seviyesinde yer alan TOBO ve Bullish Wolfe formasyonlarının hedef seviyesi öncesi son majör direnç seviyeleri olarak dikkate alınmalı diye düşünmekteyiz.

26-28 Eylül'de OPEC üyelerinin Cezayir'de resmi olmayan görüşmelerinin de hareketler için belirleyiciliğinin yüksek olacağını belirtelim. Görüşmelerde, hiçbir arz kesintisi/dondurma kararı çıkmayabileceği gibi,  Nijerya (petrol üretim bölgelerinin ayrılıkçı kesimlerden temizlenmesi sonrasında arzda artışa gidilmesi planlanıyor), Libya (azınlık gruplarının etkinliğinin azaltılması ve arzda artırım planlanıyor) ve İran (yaptırımların kalkması ile plan dahilinde üretimde artışın devamı bekleniyor) gibi ülkelere istisna uygulanarak, Rusya ve Suudi Arabistan'ın arzı aşağı çekebilecek kararlar alması ihtimali de masada durmakta.


EURUSD / AMB kararı öncesi yüksek momentum dikkat çekici
 • 9/8/2016

EURUSD / AMB kararı öncesi yüksek momentum dikkat çekici

Bugün TSİ 14:45'te AMB'nin faiz kararı ve 15:30'da Mario Draghi'nin yapacağı konuşma öncesinde paritede yukarı yönde ivme devam ediyor. 80milyar EUR olan aylık tahvil alımlarında bir değişiklik beklenmezken ( en son Mart 2016 toplantısında 60milyar EUR'dan 80milyar EUR'a yükseltilmişti), depo ve repo oranlarına ilişkin de bir indirim beklentisi mevcut değil. Buna ilaveten, AMB'nin tahvil alımlarında tahvilin getirisinin şu aşamada -0.40% olan depo oranından yüksek olması gerektiği yönündeki kuralın kaldırılması ya da hafifletilmesi şeklinde bir hamle izlenmediği sürece AMB’nin kararı küresel risk iştahında artışa yol açmayacaktır diye düşünüyoruz.

Teknik olarak, 1.1250 eşiğinin üzerine yerleşme eğilimi ön planda. Bununla birlikte, 1.1310 bölgesi karar sonrasında kırılıp yukarı yönde momentumun tazelenmesi olasılığı ön plana çıkabilir. Bu durumda da EURUSD'de 1.0450'den başlayan yükseliş trendinin bir miktar daha teyit olduğu yönünde bir algı ortaya çıkabilir.


AUDNZD / Harmonik işlemlere göre potansiyel yükseliyor
 • 9/6/2016

AUDNZD / Harmonik işlemlere göre potansiyel yükseliyor

Ağustos'taki 25 baz puanlık indirimin arkasından, Eylül toplantısında faiz indirimine gidilmemesi neticesinde, AUD ile ilgili pozitif görüntünün ortaya çıkması olasılığı yükselmekte. Buna ilişkin önemli bir gösterge ise, AUDNZD tarafında bizi karşılamakta.

Harmonik işlemlere göre, kurallara uygun şekilde hareket etmiş iki XABCD etiketlemesi bize 1.0350'den başlayan yükseliş eğiliminin daha fazla yukarı potansiyel taşıyor olabileceğini bize gösteriyor. Bu anlamda, bu iki formasyonun önermesi ile ulaşılabilecek nokta, TOBO formasyonunun da boyun çizgisi olan 1.15-1.16 bandı olarak belirlenebilir.


USDJPY'de Bearish Bat Olasılığı...
 • 9/1/2016

USDJPY'de Bearish Bat Olasılığı...

2016 Şubat'tan başlayan düşüş kanalını kırma potansiyelini izlediğimiz paritede şu aşamada Bearish Bat formasyonu ihtimali dikkatimizi çekiyor. Brexit sonrası oluşan kısa vadeli dip ile sonrasında oluşan yükseliş momentumunun tam Fibo 50 direnci ile örtüşen düşüş kanalının üst bandı 104.00 bölgesinde yer alıyor. Bu seviyenin üzerinde bir eğilimin kısa vadede bizi bekleyip beklemediğine dair önerme Bearish Bat formasyonundan geliyor. Formasyona göre, bu bölgenin üzerine bir ivme potansiyeli bizi bekliyor olabilir. Geri çekilmelerin sınırlı kalması bu anlamda dikkate alınabilir bir olasılık diye düşünüyoruz. 

Bugünkü ABD ISM ve yarın açıklanacak ABD TDİ verileri ile yönün belirginleşmesi kuvvetle muhtemel olan paritede, bu formasyonun bize ilerleyen vade için de yardımcı olabileceğini belirtebiliriz. Formasyonun 1. ve 2. hedefleri 112.5 ve 120.00 bölgelerinde yer almakta; ki 2. hedef haftalık bazda oluşan ve daha önce de paylaştığımız olası bir TOBO formasyonunun boyun çizgisine denk gelmekte.
Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Yatırım tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Yatırım'ın söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir.Yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş., her hangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez. Sermaye Piyasası Kurulunun Seri:V, No:55 " Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ'i Uyarınca Yayımlanan Uyarı Notu : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.